Zanger en liedschrijver Matthijn Buwalda: ‘Ik ben mijn eigen, grootste vijand’
1 september 2023 · 07:03
Update: 16 september 2024 · 11:57
Minella gaat in gesprek met Matthijn Buwalda. Matthijn vertelt over zijn ambities en hoe hard hij voor zichzelf kan zijn. “Gek genoeg gaan veel van mijn liedjes over dat je jezelf niet moet veroordelen.”
Minella meets Matthijn Buwalda
Minella: “Wat gebeurt er als je je lat niet haalt?”
Matthijn Buwalda: “Ik veroordeel mezelf heel snel. Ik voel spanning in mijn schouders en mijn hoofd. Gek genoeg gaan veel van mijn liedjes over dat je jezelf niet moet veroordelen. Ik zing dus ook tegen mezelf en dat is prima. Ik baal ervan dat ik weinig genade heb met mezelf. Wat ik doe, wil ik heel goed doen. Die ambitie heeft er altijd al in gezeten.”
Minella: “Iedereen kent jou als ieders beste vriend, ideale schoonzoon, welkome gast op ieder feestje. Ik moet de eerste persoon nog tegenkomen die zegt: ‘Ik vind Matthijn eigenlijk niet leuk.’”
Matthijn: “Haha, na dit interview melden al mijn vijanden zich ineens. Maar inderdaad, dat is het beeld dat er van mij bestaat. Terwijl ik dat beeld niet bewust creëer of in stand probeer te houden. Sommige mensen zullen het niks vinden wat ik doe. Daar heb ik geen problemen mee. Ik maak wat ik maak en als je komt: welkom, heel tof.”
Minella: “Maar ik hoor wel een vijand in jezelf.”
Matthijn: “Zeker, ik ben mijn eigen, grootste vijand. Op mijn album Hotel de Hoop heb ik een verklaring van afhankelijkheid geschreven, in het liedje Nodig Nu. Daarin zing ik: ‘Ik ben mijn eigen wereldoorlog, ik ben mijn grote hinderlaag, ik ben mijn eeuwige rivaal.’”
Minella: “Die woorden raken mij, terwijl het woorden zijn uit jouw hart.”
“Dat is het mooie aan muziek. Je verwoordt je eigen leven in een lied, dat zing je een zaal in, en dan komen er allemaal andere verhalen terug, die met dezelfde woorden verteld kunnen worden. Daar verbaas ik me elke keer weer over. Het is de kunst om de balans te vinden tussen een verhaal dat helemaal bij mij past, maar dat ook breed genoeg is om helemaal een ander te laten zijn. Als dat lukt, is dat te gek.”
Soundcloud | Spotify | Itunes
Over Matthijn Buwalda
Matthijn Buwalda (35) is zanger, liedjesschrijver, verwoorder en verhalenverteller. Het gelukkigst is hij in het theater, waar hij herkenbare, Nederlandstalige luisterliedjes zingt over doodgewone mensen in het perspectief van Gods grote verhaal. Hij bracht acht albums uit, waaronder Hooggeëerd Publiek en Hotel de Hoop. Dit najaar is hij weer in de theaters te vinden met Rechtop Mens. Matthijn is getrouwd met Annemieke en heeft drie kinderen.
Lees ook: Matthijn Buwalda in 'De Beste Zangers'
Foto's: Nienke van Denderen
Tekst, video & podcast: Charlotte van Egmond
Meest gelezen
- Pasen uitgelegd in één minuut
Wat vieren christenen eigenlijk met Pasen?
Pasen uitgelegd in één minuut
- Dit moet je weten over Goede Vrijdag
Waarom we vandaag ‘goed’ noemen, ondanks Jezus’ kruisiging
Dit moet je weten over Goede Vrijdag
- Stille Zaterdag: de stilste dag ooit
Pasen krijgt meer glans als je op deze zaterdag eens stilstaat
Stille Zaterdag: de stilste dag ooit
Lees ook
- Joram Kaat: 'Wie ben ik over tien jaar, als ik zo doorga?'
Joram Kaat over nieuwe boek Life Rules 'Niet geleefd worden, maar leven'
Joram Kaat: 'Wie ben ik over tien jaar, als ik zo doorga?'
- Dit weekend op tv: Koningsdag 2025 en 'Rail Away'
Ga jij kijken naar de koninklijke familie?
Dit weekend op tv: Koningsdag 2025 en 'Rail Away'
- Column Judith Zilversmit: 'Wie alles herdenkt, herdenkt niets'
Column Judith Zilversmit: 'Wie alles herdenkt, herdenkt niets'