Navigatie overslaan
Sluit je aan

Gratis inloggen

Doe je mee? Als je bent ingelogd, kun je reacties plaatsen en gesprekken volgen op alle sites van de EO.

Door in te loggen bevestig je dat je de Algemene Voorwaarden en Privacyverklaring van de EO hebt gelezen en begrepen.

Hulp nodig?

Check de veelgestelde vragen.

Vrouwen ervaren meer bijwerkingen van medicijnen dan mannen.
© Shutterstock

Vrouwen krijgen meer bijwerkingen van medicijnen: ‘Er moet meer onderzoek naar gedaan worden’

12 februari 2025 · 13:39

Update: 13 februari 2025 · 16:34

“Het is zonder twijfel waar: vrouwen hebben meer bijwerkingen van medicijnen dan mannen”, zegt Agnes Kant, directeur en epidemioloog van bijwerkingencentrum Lareb. De oplossing? “Onderzoek, onderzoek, onderzoek.”

Afgelopen zaterdag presenteerde D66 een actieplan om farmaceutische ongelijkheid in Nederland tegen te gaan. Vrouwen krijgen namelijk meer bijwerkingen van medicijnen dan mannen. Dit bevestigt ook Agnes Kant, zij is directeur en epidemioloog van bijwerkingencentrum Lareb. “De vervolgstap is meer onderzoek doen naar de bijwerkingen van vrouwen die opvallen. Want die bijwerkingen kunnen door allerlei factoren ontstaan. Ligt het bijvoorbeeld aan de hormoonhuishouding? Het is interessant om te achterhalen wat er achter een bijwerking zit.”

Praat mee

Ervaar jij veel bijwerkingen van medicijnen?

Gratis inloggen

Super dat je jouw perspectief wil delen! Log in om je reactie te plaatsen.

Door in te loggen bevestig je dat je de Algemene Voorwaarden en Privacyverklaring van de EO hebt gelezen en begrepen.

Hulp nodig?

Check de veelgestelde vragen.

Medicijnen (vaker) testen op vrouwen

Om de bijwerkingen onder vrouwen te verminderen, wil D66 farmaceuten gaan verplichten om de bijwerkingen ook op vrouwen te testen. Maar, dat betekent niet dat dit momenteel nog niet gebeurt. Een medicijn moet namelijk voordat het op de markt komt, getest zijn bij de patiëntengroep waarvoor het medicijn is bedoeld.

Stel, de helft van de patiënten van een aandoening is vrouw, dan moet de onderzoeksgroep voor het medicijn voor die specifieke aandoening ook voor de helft uit vrouwen bestaan. Medicijnen worden dus wel getest op vrouwen. Maar omdat vrouwen meestal kleiner en lichter zijn dan mannen, krijgen vrouwen per kilogram lichaamsgewicht een hogere dosis medicatie binnen dan mannen.

Agnes Kant

Bij bijwerkingen kunnen meerdere factoren een rol spelen.

Op dit moment wordt een dergelijk verschil in dosering tussen man en vrouw alleen meegenomen in de bijsluiter als dit in het onderzoek naar voren is gekomen, D66 wil dit echter verplicht maken bij elk medicijn. Agnes Kant benadrukt dat aanvullend onderzoek hiervoor vereist is. “Bij bijwerkingen kunnen meerdere factoren een rol spelen”, zo stelt ze. “Bijwerkingen kunnen bijvoorbeeld te maken hebben met gewicht, hormonen of vetpercentage. Het roept meer vragen op.”

‘Van de 26 meldingen van bijwerkingen, waren er 23 vrouw’

Bij het bijwerkingencentrum Lareb kan men een bijwerking melden van een vaccin, medicijn of een ander gezondheidsproduct. Door alle meldingen te verzamelen, genereert Lareb kennis om de bijwerking te herkennen, behandelen of te voorkomen. Zo valt het bij een specifieke soort antidepressiva op dat vooral vrouwen dezelfde bijwerking krijgen: hoesten.

“Van de 26 meldingen van de bijwerking, waren er 23 vrouw. Dat valt dan wel op”, zegt Agnes. Wat nu de oorzaak van die bijwerking is, moet nog verder worden onderzocht. Een ander voorbeeld zijn de veel voorkomende bekende bijwerkingen van vaccinaties. Daar hebben vouwen meer last van. “Dit zagen we ook bij de coronavaccins”, legt ze uit. “Vrouwen hebben daar gewoon meer last van. Het maakt daarbij niet uit welk vaccin het is.”

D66: vrouwen hebben recht op betere zorg

“Vrouwen in Nederland krijgen heel vaak niet de beste zorg. En dat is iets waar ook zij recht op hebben”, zo zegt Rob Jetten, partijleider van D66 in een interview met LINDA. “We moeten in de zorg, in de breedte, veel beter nadenken over wat bij vrouwen past en wat bij mannen.”

Deel dit artikel:

Meest gelezen

Lees ook