Filmrecensie 'Barbie': Depressief in Barbieland
3 augustus 2023 · 10:38
Update: 7 augustus 2023 · 12:02
Barbie leeft samen met de andere Barbies een idyllisch bestaan in het knalroze Barbieland. Alle beroepen worden uitgeoefend door beeldschone vrouwen. Van de president tot rechter in het hooggerechtshof, van piloten tot bouwvakkers.
De Kens, stuk voor stuk afgetrainde mannen, hebben geen werk, hobby’s, of zelfs maar een persoonlijkheid. Hun hele bestaan draait om de Barbies. Iedere avond is meidenavond en het leven is belachelijk goed. En waarom ook niet?
Voor de komst van Barbie waren er alleen poppen van baby’s, legt de verteller uit (de stem van Helen Mirren, die af en toe de film van commentaar voorziet). Jonge meisjes speelden moedertje en niets anders. Tot Barbie haar entree maakte: een jonge volwassen vrouw die alles kon worden: dokter, astronaut, autocoureur. Barbie zorgde voor een feministische revolutie die alle problemen in de samenleving oploste. Eindelijk kwamen er gelijke rechten voor mannen en vrouwen, spot de verteller.
Dat het er in de Echte Wereld heel anders aan toegaat, weten de Barbies niet. Dat hun onrealistische lichaamsmaten en absurd hoge schoonheidsstandaard vrouwen met een slecht zelfbeeld opzadelen, zien ze evenmin. Dat besef komt pas wanneer Barbie last krijgt van depressieve gedachten en acute cellulitis: het ergste wat je kan overkomen in Barbieland. Op zoek naar een oplossing bezoeken zij en Ken noodgedwongen de Echte Wereld. Ook Ken weet niet wat hij ziet wanneer hij een samenleving binnenstapt waarin mannen de dienst uitmaken. Dat ‘patriarchaat’ bevalt hem wel en hij besluit het te introduceren in Barbieland.
In tegenstelling tot wat de suikerzoete plaatjes doen vermoeden, is Barbie geen film voor kinderen. Daarvoor zijn er te veel grapjes over man-vrouwrollen en de scheve verhoudingen in de samenleving. Barbie is een film voor volwassenen en tieners die nog weten hoe ze vroeger met deze poppen speelden en daar nu gemengde gevoelens over hebben.
De film fileert met humor en vrolijk venijn – het kan! – zowel de zuurstokroze wereld van Barbie als die van ons. Ook moederbedrijf Mattel krijgt ervanlangs. Een prijs die ze ongetwijfeld graag betalen voor de hernieuwde populariteit van hun speelgoed. Tussen alle grappen door onderzoekt Barbie ook eventjes wat het is om mens te zijn. Opvallend diepgaand voor een oppervlakkige pop van plastic.
Meest gelezen
- Babette over verlies, vergeving en geloof: ‘Ik vond het tegenstrijdig dat God mijn aardse vader wegnam’
Persoonlijk verhaal
Babette over verlies, vergeving en geloof: ‘Ik vond het tegenstrijdig dat God mijn aardse vader wegnam’
- Corine (40) heeft post-COVID: ‘Alles uit mijn leven voor corona ben ik kwijt’
Corona is niet voor iedereen voorbij
Corine (40) heeft post-COVID: ‘Alles uit mijn leven voor corona ben ik kwijt’
Lees ook
- 7 vragen aan Jan-Willem Roodbeen: ‘Ik ben van nature een gevoelsmens’
Winnaar van de Gouden RadioRing
7 vragen aan Jan-Willem Roodbeen: ‘Ik ben van nature een gevoelsmens’
- Het leven van Narita (46) staat op pauze door post-COVID: ‘Ik kan niet eens mijn eigen huishouden doen’
Persoonlijk verhaal
Het leven van Narita (46) staat op pauze door post-COVID: ‘Ik kan niet eens mijn eigen huishouden doen’
- ‘Hoort erbij’ is geen diagnose: Erasmus MC strijdt voor betere vrouwengezondheid
Actueel
‘Hoort erbij’ is geen diagnose: Erasmus MC strijdt voor betere vrouwengezondheid